Baldur's Gate: Enhanced Edition Trilogy (EET)

Mod Klanu Dzieci Bhaala
Autor: K4thos

W sieci: Strona i Forum dyskusyjne

Wersja 13.4
Dostępne wersje językowe: Angielski, Polski, Hiszpański, Niemiecki, Francuski, Czeski, Rosyjski
Wsparcie dla systemów operacyjnych: Windows, Mac OS, Linux (partycja ignorująca wielkość liter)

Spis treści

 1. Wstęp
 2. Kompatybilność
 3. Instalacja
 4. F.A.Q
 5. Rozwiązywanie problemów
 6. Podziękowania
 7. Prawny bełkot
 8. Historia zmian

Wstęp

Baldur's Gate: Enhanced Edition Trilogy (EET) jest modem przeznaczonym dla Baldur's Gate II: Enhanced Edition, łączącym sagę Baldur's Gate w jedną grę, oferującym ciągłość historii Wrót Baldura, Opowieści z Wybrzeża Mieczy, Cieni Amn, Tronu Bhaala oraz dodatku Siege of Dragonspear (również obu przygód Black Pits). Nazwa modyfikacji nieprzypadkowo zawiera w sobie słowo Trilogy - jest to nawiązanie do klasycznego modu Baldur's Gate Trilogy (BGT), który był inspiracją dla niniejszej modyfikacji. EET pozostało wierne podstawowym założeniom pierwowzoru, jednak nie należy tu mówić o bezpośredniej kontynuacji projektu, lub przeniesieniu go do silnika Enhanced Edition. W gruncie rzeczy BGT i EET praktycznie nie mają wspólnego kodu. Wiele rozwiązań, zarówno pod względem technicznym, jak i ideowym, stoi też ze sobą w sprzeczności.

Baldur's Gate: Enhanced Edition Trilogy stawia przed sobą dwa główne cele:

1. Połączenie gier z serii Baldur's Gate w taki sposób, żeby świat gry i opowiadana historia sprawiały wrażenie jednej spójnej całości, a nie czterech oddzielnych kampanii.

2. Modyfikacja przyjazna modderom i oferująca nowe możliwości tworzenia modów dzięki spełnieniu wspominanych wyżej postulatów.

Kompatybilność

Mod zadziała tylko z grą BG2:EE.

EET wspiera 2 rodzaje kompatybilności:

Instalacja modów, które nie zostały dostosowane do działania platformy może skutkować problemami w grze, a także przerwaniem pracy instalatora. Odwiedź ten temat na forum, żeby zapoznać się z aktualną listą kompatybilnych modów i wskazówkami dotyczącymi instalacji.

Instalacja

Planując większe instalacje z modami warto rozważyć użycie programu Big World Setup (opcja "Baldur's Gate II: EE / Enhanced Edition Trilogy"). Narzędzie to pobierze, rozpakuje i zainstaluje wybrane modyfikacje gier BG:EE i BG2:EE razem z EET. Oszczędność czasu i frustracji związanych z doborem kolejności instalacji i kompatybilnością modów.

Wsparcie dla linuxa jest eksperymentalne i obecnie wymaga skorzystania z partycji ignorującej wielkość liter. W przyszłości zostanie dodane wsparcie natywne.

Rdzeń EET (setup-EET)

Podstawowy komponent EET (setup-EET) wymaga świeżej, "czystej" instalacji gry BG2:EE (wymagany patch v2.5.16.6). Mody takie jak tłumaczenia i dubbing w niczym nie przeszkadzają, jednak instalacja innych modów (zwłaszcza większych, modyfikujących oryginalne zasoby) nie jest wskazana, bo może się to skończyć problemami podczas instalacji EET.

BG:EE + Siege of Dragonspear w wersji z patchem v2.5.17.0. Gra w stanie bezpośrednio po instalacji, bądź zawierająca dowolną kombinację modów wymienionych w tym temacie (pierwsza część posta). W przypadku dodatku SoD zainstalowanego poza katalogiem BG:EE w czasie instalacji należy wybrać katalog SoD (folder z dodatkiem zawiera również wszystkie zasoby BG:EE)

W przypadku dodatku Siege of Dragonspear kupionego na platformie Steam lub GOG (wersja ze sklepu Beamdoga nie ma tego problemu) konieczne jest przed rozpoczęciem instalacji użycie w folderze z BG:EE+SoD wydanego przez Beamdog narzędzia modmerge. Bez tego WeiDU nie będzie w stanie dobrać się do plików dodatku.

Wymagane jest przynajmniej 4.66 GB wolnego miejsca podczas instalacji. Trzeba też zapewnić trochę miejsca dla pamięci wirtualnej (w zależności od systemu zaleca się około 500MB-1GB+). Gdy instalator EET zakończy proces instalacji tymczasowe pliki zostają usunięte i ostatecznie całość zaimportowanych zasobów zajmuje co najmniej 2.55 GB. Z oczywistych względów mody instalowane na BG:EE przed instalacją EET na BG2:EE zwiększają ilość wymaganego wolnego miejsca na dysku twardym.

Na czas instalacji wyłącz antywirusa, monitoring spyware i inne zasobożerne programy działające w tle. Programy tego typu mogą oddziaływać na funkcjonowanie WeiDU.

Instalacja w folderze Program Files lub Program Files (x86) nie jest zalecana z powodu ewentualnych problemów z dostępem do plików (np. z powodu ustawień UAC). Jeśli nie masz pewności, że posiadasz wszystkie uprawnienia UAC, rozważ przeniesienie folderów BG:EE i BG2:EE w inne miejsce (w odróżnieniu od oryginalnych Baldurów, wersje EE mogą być odpalane z dowolnego miejsca na dysku).

Ściągnięte archiwum z EET rozpakuj programem do dekompresji WinRAR lub 7zip do folderu z grą BG2:EE. Uruchom setup-EET.exe i postępuj zgodnie ze wskazówkami, żeby zainicjować instalację.

To jeszcze nie koniec procesu instalacji EET - przeczytaj poniższą sekcję.

Zwieńczenie instalacji EET (setup-EET_end)

Po instalacji głównego komponentu w folderze z grą znajdziesz dodatkowy plik setup-EET_end.exe, którego instalacja jest WYMAGANA przed rozpoczęciem rozgrywki. Komponent powinien zostać zainstalowany NA SAMYM KOŃCU, po instalacji wszystkich innych modów.

Jeśli po zakończonej instalacji komponentu zmienisz zdanie i postanowisz doinstalować jakieś mody, to wpierw odinstaluj setup-EET_end.exe. Gdy będziesz już zadowolony/a z doboru modów zainstaluj go ponownie.

Opcjonalna zmiana GUI (setup-EET_gui)

Instalacja tego komponentu zmienia domyślne GUI w grze na interfejs z dodatku Siege of Dragonspear. Mod powinien zostać zainstalowany przed innymi modami modyfikującymi GUI.

Automatyczna instalacja (dla wyjadaczy)

Po rozpakowaniu archiwum, zamiast uruchamiać plik setup, otwórz wiersz poleceń, przejdź do folderu z BG2:EE, i odpal instalatory wykorzystując kod wiersza poleceń, tak jak opisano poniżej. Szybciej jednak będzie wkleić kod wiersza poleceń do pliku z rozszerzeniem BAT i odpalić go zamiast instalatora.

Inicjacja instalacji EET (setup-EET)

setup-EET.exe --force-install 0 --skip-at-view --language X --args-list [flags] [path]

Parametry:

X

0 - język angielski
1 - język polski
2 - język hiszpański
3 - język francuski
4 - język czeski
5 - język rosyjski
6 - język niemiecki

[flags]

Dowolna kombinacja poniższych znaków (zapis bez spacji)

m lub M - instalacja nie zostanie przerwana, jeśli EET wykryje mody zainstalowane na BG:EE, nie znajdujące się na liście kompatybilności (odradzam, chyba że faktycznie wiesz, co robisz)

b or B - pomija biffowanie, wszystkie pliki trafiają do override

s or S - pominięcie tworzenia skrótu do uruchamiania EET na pulpicie

p lub P - informuje WeiDU o tym, żeby użyć ścieżki do folderu Baldur's Gate podanej w [path]; jeśli w podanej tu ścieżce WeiDU nie znajdzie gry, zostaniesz poproszony/a o wpisanie jej ręcznie w czasie instalacji

[path]

Pełna ścieżka do folderu Baldur's Gate: Enhanced Edition (podana w cudzysłowach). Zostanie ona sprawdzona tylko, jeśli we [flags] została użyta opcja p lub P

Parametry:

setup-EET.exe --force-install 0 --skip-at-view --language 0 --args-list sp "C:\Program Files (x86)\BeamDog\Games\00806"

Ten kod wiersza poleceń zainstaluje EET w języku polskim, pominie tworzenie skrótu na pulpicie i skorzysta z podanej ścieżki do instalacji BG:EE.


Zwieńczenie instalacji EET (setup-EET_end)

setup-EET_end.exe --force-install Y --language X

Parametry:

X

0 - język angielski
1 - język polski
2 - język hiszpański
3 - język francuski
4 - język czeski
5 - język rosyjski
6 - język niemiecki

Y

0 - Standardowa instalacja
1 - Instalacja z aktualizacją zapisów gry

Przykład:

setup-EET_end.exe --force-install 0 --language 0

Ten kod wiersza poleceń zainicjuję WeiDU z użyciem języka polskiego i zainstaluje komponent wymagany do rozpoczęcia gry z EET.


Opcjonalna zmiana GUI (setup-EET_gui)

setup-EET_gui.exe --force-install 0

Często zadawane pytania (F.A.Q)

Jak rozpocząć grę?

Po zakończeniu instalacji i uruchomieniu gry zostanie wyświetlony ekran startowy BG1, z którego możesz rozpocząć grę. W ten sposób rozegrasz całą sagę Baldur's Gate (BG1, OzWM, SoD, Cienie Amn, Tron Bhaala). Istnieje też możliwość pominięcia części przygody i rozpoczęcie nowej gry na późniejszym etapie. W tym celu kliknij w menu głównym przycisk "Wybierz Kampanię". Przygody Black Pits i Samouczek dostępne są tylko z poziomu wyboru kampanii.

Jakie są różnice pomiędzy EET a grą Baldur's Gate: Enhanced Edition?

Z punktu widzenia gracza brak znaczących różnic. Od strony technicznej jest trochę zmian mających na celu usunięcie konfliktów pomiędzy zasobami BG1 i BG2, jednak nie powinno to być w żaden sposób zauważalne podczas gry. Oprócz tego zmieniona została mapa świata. Gra nie kończy się oczywiście po filmiku wieńczącym pierwszą część Baldura.

Jakie są różnice pomiędzy EET a dodatkiem Siege of Dragonspear?

Oryginalny dodatek blokuje dostęp do obszarów przechodząc z rozdziału do rozdziału - funkcjonalność sprzeczna z ideą EET, dlatego zostało to zmienione (obszary pozostają otwarte w ciągu całej gry). Oprócz tego dodano płynne przejście pomiędzy grami i zintegrowano mapę świata. EET przywraca również bardziej rozbudowane zakończenie tego etapu gry (z jakiegoś powodu grywalna część sceny zamykającej SoD nie została użyta w finalnej wersji dodatku).

Jakie są różnice pomiędzy EET a grą Baldur's Gate II: Enhanced Edition?

Niemal wszystko pozostaje bez zmian. Doszło jednak kilka nowych ficzerów:

Jaka powinna być kolejność instalacji modów?

Kolejność instalacji modów z EET wygląda następująco:

 1. Mody instalowane na BG:EE
 2. Inicjacja instalacji EET (setup-EET) zainstalowany na BG2:EE
 3. Mody kompatybilne z EET
 4. Zwieńczenie instalacji EET (trzeci komponent setup-EET_end zamykający instalację)

Jakie mody można zainstalować na BG:EE przed instalacją EET na BG2:EE?

EET dokonuje konwersji zawartości całej gry BG:EE w locie, podczas instalacji. Dzięki temu mod posiada ograniczone wsparcie dla modów instalowanych na BG:EE przed instalacją EET na BG2:EE. Lista kompatybilności dostępna jest w tym temacie.

Jakie mody można zainstalować po EET?

Listę modów z pełnym wsparciem dla EET znajdziesz w tym temacie. Instalacja modów nie znajdujących się na liście może się wiązać z poważnymi problemami w trakcie gry.

Jak przerobić moda, żeby był kompatybilny z EET?

Dzięki zasobom moderskim i narzędziom dystrybuowanym wraz z EET, adaptacja istniejących modów nie jest szczególnie trudna, ani czasochłonna. Większość rzeczy da się wykonać automatycznie, korzystając z narzędzi i funkcji WeiDU, napisanych z myślą o konwersjach pod EET. Informacje na ten temat znajdziesz w pliku Modder's Notes.

Jak wygląda kompatybilność ze starymi zapisami gier?

Zapisy gry w EET funkcjonują dokładnie tak samo jak w normalnym BG:EE - brak jakichkolwiek problemów w przypadku podstawowych zasobów BG:EE, SoD, BG2:EE (także IWD:EE i IWD2, po instalacji moda IWD-in-EET), nawet w przypadku wyboru innego języka podczas instalacji, czy tez doboru innych modów. Istnieje zatem możliwość dzielenia się zapisami gry pomiędzy różnymi osobami. Tak jak w oryginalnych grach, powyższe nie odnosi się do zasobów dodanych przez inne mody, niezwiązane z EET. Istnieje jednak możliwość aktualizacji odniesień do zasobów dodanych przez inne mody podczas instalacji setup-EET_end. Aktualizacji zapisów gry nie można odinstalować, dlatego przed rozpoczęciem instalacji zaleca się wykonanie ręcznej kopii zapasowej folderów z zapisami. W zależności od ilości zapisów gry, ich aktualizacja może być dosyć czasochłonna. Jeśli w czasie powstania zapisów nie były zainstalowane inne mody niż EET i/lub IWD-in-EET to nie ma potrzeby ich aktualizacji.

Mod nie jest kompatybilny bezpośrednio z zapisami gier z BG:EE, SoD i BG2:EE - trzeba rozpocząć grę od nowa.

Jak rozwiązano kwestie przejścia NPC pomiędzy grami?

Migracja z BG1 do SoD odbywa się na zasadach znanych z oryginalnej gry (cała drużyna przechodzi do Grobowca Rodziny Korlasz).

Migracja do BG2 rozpoczyna się bezpośrednio po ukończeniu SoD. Postacie bez kontentu BG2 nie przechodzą do Cieni Amn - zostają usunięte z gry. Przejście do BG2 dla NPC przyłączanych w obu grach ma miejsce pod warunkiem, że dany NPC nie jest martwy i został kiedykolwiek zwerbowany do drużyny (nie ma wymogu, żeby postać była w drużynie końcowej). Po przeniesieniu bohatera dokonywane są modyfikacje danej postaci, jeśli występują różnice w BG2 (startowe przedmioty, dźwięki, minimalne doświadczenie, przypisane pliki dialogów i skryptów). Jeśli NPC nie spełnił wyżej wymienionych wymogów do płynnego przejścia pomiędzy grami stworzona zostanie nowa wersja postaci, lub dany NPC w ogóle nie pojawi się w BG2, jeśli został zabity w BG1 (wyjątek stanowią Imoen i Edwin - oboje są potrzebni ze względu na kluczowe role w fabule BG2).

Tak jak w oryginalnej grze, drużyna końcowa Cieni Amn migruje do Tronu Bhaala. Zmieniono natomiast sposób wzywania innych postaci poprzez dialog z Duchem Przeznaczenia. Zamiast tworzyć nowe wersje NPC, teleportowani są istniejący bohaterowie, bezpośrednio z miejsca, gdzie ich zostawiliśmy w Cieniach Amn. Lista postaci możliwych do przyzwania będzie zależała od tego, kogo przyjęliśmy do drużyny podczas podróży w BG1 i BG2. Postaci, których nie poznałeś, w ogóle nie znajdziesz na tej liście. Podczas dialogu z Duchem Przeznaczenia w Sferze Kieszeniowej, przy próbie wezwania danego NPC, możesz otrzymać następujące odpowiedzi:

Czemu zniesiono ograniczenia w podróżowaniu pomiędzy obszarami?

Osobiście bardzo rozczarowałem się grając w BGT po raz pierwszy. Nawet do głowy mi nie przyszło, że konwersja łącząca wszystkie gry w jedną, to tak naprawdę 3 osobne kompanie, z dodanym ograniczonym przesyłem postaci pomiędzy BG1 i BG2. Jak wspomniano na początku, celem EET jest takie połączenie gier, żeby odnosiło się wrażenie grania w jedną spójną przygodę. Przejście pomiędzy kolejnymi etapami gry to kwestia wyświetlenia filmiku, a nie narzucenia ograniczeń na gracza. Żeby spełnić ten postulat EET znosi ograniczenia w podróżowaniu pomiędzy już odwiedzonymi obszarami, używa ciągłej numeracji rozdziałów i dziennika, korzysta z tej samej mapy świata we wszystkich obszarach i oferuje ciągłość przygody pomiędzy kolejnymi etapami gry. Drugim postulatem jest zrobienie z EET platformy przyjaznej modderom i oferującej więcej niż oryginalne gry (i BGT), dzięki spełnieniu pierwszego postulatu. W chwili obecnej nie znajdziesz nic ciekawego do roboty odwiedzając stare obszary (no chyba że robisz to w celu wykonania jakiegoś pominiętego wcześniej questu lub odzyskania przedmiotów), jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w przyszłości powstały mody dodające nowe niespodzianki dla wysoko poziomowych drużyn na starych obszarach. Dzięki nowym możliwościom silnika łatwiej też zaimplementować bajery z tym związane, przykładowo nowy system spawnowania potworów w zależności od etapu gry, co może okazać się przydatne dla modderów zainteresowanych urozmaiceniem rozgrywki dla powracających drużyn.

Czy można grać w trybie multiplayer ze znajomymi?

Tak. EET wspiera do 6 graczy w trybie on-line lub lokalnym multi. Daj znać, jeśli podczas gry sieciowej natrafisz na problemy.

Rozwiązywanie problemów

Krytyczne problemy w czasie instalacji

Instalator odrzuca podaną ścieżkę do Baldur's Gate: Enhanced Edition.

Możliwe że obecna instalacja BG:EE jest uszkodzona (brakujące/uszkodzone pliki) lub używasz wersji SoD kupionej w sklepie GOG lub Steam, bez wcześniejszej instalacji narzędzia modmerge. Weryfikacja poprawności instalacji odbywa się przez sprawdzenie obecności pliku "movies/sodcin05.wbm" w folderze z BG:EE. Spróbuj pobrać/zainstalować Baldur's Gate: Enhanced Edition od nowa. Możesz też spróbować podać ścieżkę do gry z poziomu wiersza poleceń, tak jak wspomniano w sekcji dotyczącej instalacji modu.

"(...) BG:EE mod is not recognized by EET, so it can't be imported to BG2:EE with EET"

Jak wspomniano w FAQ EET ogranicza konwersję zasobów BG:EE do tych pochodzących z oryginalnej gry i modów znajdujących się na liście kompatybilności. Dodawanie nowych modów do tej listy nie wymaga dużo pracy, więc z czasem lista zapewne się powiększy.

"TLK for language: (...) not found in BG:EE directory"

Sprawdź czy język (plik TLK) wybrany w czasie instalacji faktycznie znajduje się w folderze z BG:EE.

ERROR: COPY (...) FAILED: cannot open target

WeiDU wywala się przy próbie edycji ukrytych plików. Wyłącz atrybut ukrycia plików.

WeiDU stopped the installation because of error.

Najprawdopodobniej jakieś mody zainstalowane na Baldur's Gate II: Enhanced Edition przed instalacją EET nie są kompatybilne, bądź sama instalacja gry jest uszkodzona.

Pomniejsze błędy instalacji

Mod został zainstalowany z wiadomością "Zainstalowano z błędami" / "Installed with Warnings".

Kod EET jest w stanie wykryć i ostrzec, jeśli nie zdoła spatchować pliku BCS/DLG. Takie ostrzeżenia możesz wyszukać w pliku SETUP-EET.DEBUG znajdującym się w folderze Baldur's Gate II: Enhanced Edition, szukając (ctrl+F) wystąpień słowa "warning". Jeśli nie zdołasz sam dojść, w czym tkwi problem, wstaw plik SETUP-EET.DEBUG na forum. Nie jest zalecane granie, jeśli w czasie instalacji pojawiły się błędy.

Problemy w grze

Gra laguje (spowolnienia animacji, spadek FPS) na terenach z dużą liczbą NPC w Siege of Dragonspear.

Przejdź do Opcje -> Grafika -> Skalowanie metodą najbliższego sąsiada (włącz). Skalowanie liniowe zżera sporo zasobów karty graficznej i starsze modele sobie z tym nie radzą (np. seria zintegrowanych kart graficznych Intel HD3000). Wypadałoby też zainstalować najnowszą wersję sterowników do danej karty graficznej.

Mgła na obszarach Siege of Dragonspear wygląda żałośnie.

Jest to znany bug silnika gry. Miejmy nadzieję, że zostanie naprawiony przez Beamdog w następnej aktualizacji gry.

Gra wywala do pulpitu (CTD) po otworzeniu ekranu mapy świata.

Według Roxanne to nie jest problem z samą grą, a podłoże leży w przeciążeniu komputera. Używanie BP-BGT Worldmap zwiększa szansę na wystąpienie problemu. Przed uruchomieniem gry spróbuj wyłączyć działające w tle programy. Standardowy reset komputera też byłby wskazany.

Podziękowania

Podziękowania (w kolejności alfabetycznej)

Tłumaczenia

Polski: Etamin, K4thos, Cahir, morgan

Hiszpański: Saemon (poprzednio El Dunadan)

Niemiecki: jaydee2k, Shai Hulud and Weigo

Francuski: Chevalier Noir, Isaya, Jazira33

Czeski: Vicq

Rosyjski: NightLionG

Prawny bełkot

2012 - 2014 Hasbro, Inc. All Rights Reserved. Baldur's Gate, Dungeons & Dragons, D&D, the Forgotten Realms, Baldur's Gate, Wizards of the Coast and their logos are trademarks of Wizards of the Coast LLC in the U.S.A. and other countries. Hasbro and its logo are trademarks of Hasbro, Inc.

1998 BioWare Corp. All Rights Reserved. BioWare, the BioWare Infinity Engine and the BioWare logo are trademarks of Bioware Corp. Black Isle Studios and the Black Isle Studios logo are trademarks of Interplay Entertainment Corp.

2012 - 2018 Beamdog. All Rights Reserved.

UŻYWASZ TEJ MODYFIKACJI NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Za mod nie odpowiadają BioWare Corp., Hasbro, Beamdog.

Niniejszy mod jest darmowy i powstał w myśl idei "od fanów dla fanów". Nie mam nic przeciwko redystrybucji w celach niekomercyjnych. Mój kod jest otwarty (open source) i wydaję go na licencji GNU General Public License version 3. Kod nie napisany przeze mnie nie podpada pod tę licencję.

Narzędzia dystrybuowane z modem posiadają następujące otwarte licencje:

Kod źródłowy niniejszego modu dostępny jest jako otwarte repozytorium na GitHub, co pozwala innym użytkownikom proponować zmiany bezpośrednio w kodzie. Zachęcam do edycji plików i sugerowania zmian (funkcjonalność "Pull request"). Każda pomoc mile widziana.

Historia zmian

Historia zmian dostępna jest z poziomu platformy GitHub.